9 Temmuz 2012 Pazartesi

Kalbimin Sahibisin - Deeanne Gist
   Arka kapak yazısı:
İster bisiklete biniyor, ister yılan yakalıyor ya da tırabzanlardan kayıyor olsun, Essie Spreckelmeyer, kasabanın (ve annesinin) kendisinden beklediği ideal kadın rolüne bir türlü uyamıyor. Onun doğallık ve neşesine hayran kalacak adam da sıra dışı olmalı ya da en azından kendisine düşkün babası öyle düşünüyor.

Fakat ne yazık ki o tip bir adamın yolu Teksas'ın Corsicana Kasabası'na hiç düşmüyor.
1894'te Essie otuz yaşına girer ve Tanrı'nın kendisine bir koca göndermekten daha önemli işleri olduğuna karar verir. Eğer bir koca istiyorsa ipleri eline alıp onu kendisi bulmalıdır. Böylece kasabadaki koca adaylarının isimlerini kâğıtlara yazar, gözlerini kapatır, parmağını döndürür... Ve birini seçer.

"Okurlar, tutkular alevlendikçe, sınırlar aşıldıkça ve sırlar açığa çıktıkça nefeslerini tutacak. 'Kalbimin Sahibisin'in müthiş bir konusu var. Essie'nin espri anlayışından payını alan aşk ve kabul görme maceralarında sürüklenirken, sayfaları nasıl çevirdiğinizi fark etmeyeceksiniz bile. Herkes bu kitaba bayılacak."-Romantic Times-

"Gist, aşk ve arzuların umutsuzlukla birleşiminde billurlaşan gerçekleri pek çok açıdan cesurca işaret ediyor."-Relz Reviews-

"Kalbimin Sahibisin kalplerinizi ısıtacak ve ruhunuzu okşayacak; en seçici okura bile esin kaynağı olacak."-Love Romances-


  Deeanne Gist'in kalemini sevdim bu okuduğum ikinci kitabı ve gerçekten kalemi güzel. Ama bu kitabın sonunu beğenmedim. Şimdi kızımız 30 yaşına gelmiş, evde kalmış, kendince bir liste hazırlayıp uygun eşi bulmaya çalışıyor. Sonra istediği adam olmuyor, bu arada hep hayalini kurduğu bir kovboyla tanışıyor ve flört etmeye başlıyorlar, annesinin söyledikleri yüzünden Essie işin ileri boyutlara ulaşmasına da izin veriyor ki sonra olan oluyor.
  Essie'nin kovboyla tanıştığı sıralar "Hayır ya, kovboy olmasın!" demiştim, içime sinmemişti yakınlaşmaları, anlaşılan yazarın içine hiç kimse sinmemiş olacak ki Essie evlenmedi kimseyle.

  Kitabın finalinden alıntı:

   Tanrım
Özenli bir el yazısıyla yazıyordu.
   Avantajlar

Beni asla terk etmeyecek
Hiçbir şey beni onun sevgisinden ayıramaz
Günahlarımı üstüne aldı
Beni affetti
Karanlığımı aydınlığa çevirdi
Yaptığım her şeyi umursuyor,hatta başımda kaç tel saç olduğunu bile biliyor
   Dezavantajlar
Peynirinden bir parça aldı, sonra kalemin ucuyla dudaklarına vurdu.
Onu göremiyorum, Onu duyamıyorum, Onu fiziksel bedenimde duyamıyorum.

...gibi.

  Demek istediğim, bir kadının tek başına bir hayatı olabileceğine inansam da, sevgi ya da aşk bağıyla kurulmuş birlikteliklerin varlığını tercih ediyorum kitap okurken. Yani Essie'nin tek başına kalmasının, bütün hayatı boyunca hayal ettiği eşine, evine, çocuklarına kavuşamamasının nedeni nedir? Benim kitapla ilgili beğenmediğim tek şey bu. Çevirisi de çok güzeldi. eğer "Sonu benim için problem değil!" diyorsanız mutlaka okuyun çünkü çok güzel ifadeler, duygu anlatımları var. Hatta ağladım bir kaç kez.

Yazar ile ilgili ufak bilgileri burada yazmıştım :) Diğer kitapları nasıl olacak merak ediyorum, bakalım :)

Sevgiler...

6 yorum:

 1. canım bu kitabı merak ediyordum teşekkür ederim paylaşımın için..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, merakınızı karşılayacak şekilde anlatmışsam ne mutlu benim için :)

   Sil
 2. Çok severim ben bu kitabı. İnanın okuduktan sonra bir kez daha okumak isteyeceksiniz. teşekkürler paylaşım için...

  çekilişime herkesi beklerim
  http://gizemlicizgiler.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim :) Beğendiyseniz ne mutlu :)

   Sil
 3. kızlar ben yaralı kalbin derinliklerinde kitabını aldım. yoksa önce bunu mu okumalıydım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, önce bunu okumalısın. Yazar bir seri şeklinde yazmış bu iki kitabı :) İlk önce Kalbimin Sahibisin, sonra Yaralı Bir Kalbin Derinliklerinde :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...